Під єдиною шкірою

___

Вже в перший день підготовки виставки в Тайвані я дізнаюсь, що під російським обстрілом зруйновано музей у моєму місті. Ще один музей, об’єкти матеріальної культури, архіви. Зараз ми не можемо знати яких руйнувань і втрат ще зазнаємо в цій війні. Наша пам’ять та самоусвідослення несуть загрозу російським імперським амбіціям, яким не мало б бути місця в сучасному світі.
___


Вже другий рік проживаю повномасштабну війну в Україні й мої спостереження за трансформацією ролі культури й мистецтв в такі критичні часи привели мене до все ж до оптимістичних висновків. Та початку повномасштабного вторгнення росії в Україну діячам мистецтва було дуже складно поратись з етичними та естетичними причинами говорити чи мовчати. Література і мистецтво не захистили наших рідних від куль і ракет. Втім саме ця універсальна мова дозволила нам вийти із заціпеніння й почати окреслювати пережите. Змога називати свій досвід дозволила усвідомити суспільству себе як колективне тіло. В ньому болить кожна втрата, кожна зруйновані будівля. Але фантомні болі колективним тілом пережити легше, аніж на самоті, в межах власного, крихітного.

Саме зараз розумію — нам як суспільству необхідно розширити межі свого колективного усвідомлення. Прагнучи бути почутим і побаченим вкрай важливо спершу цілісно бачити свого співрозмовника з усім його болем, досвідом страху, любові. Розвиток глибокої емпатії звернений аж до первинного тілесного рівня відчуттів. Ідея проєкту полягає на поверненні до тіла, тіла як носія нашого досвіду. Усвідомлюючи спогади й дійсність на рівні того як вони звучать саме на фізичному рівні й знаходячи їм нове втілення у відповідному матеріалі переживаємо зміни у памʼяті та сприйнятті себе.

В Українаі, а пізніше в Тайвані створила серію обʼєктів, що формують інсталяцію. Працюю з технікою сліпого друку на папері, що дозволяє знімати обʼємні відбитки з різноманітних обʼєктів, зберігаючи нетривкі стани на його поверхні. Папір, що є дослівно документом, на якому фіксуємо найважливіше, як факт народження та смерті, є парадоксально нетривким фізично. Він завжди був носієм пам’яті та цінностей. І ми довіряємо цьому документу, інформації, яку він несе.

Папір також переймає з об’єкта забруднення, сажу та іржу. Це ті нашарування, що так асоціюються з нашаруваннями досвіду, який відчуваємо на своїй шкірі зараз. Досвід тривоги й передчуття небезпеки. Але ця крихкість навчила нас ще більше любити і турбуватись про всіх і все навколо. Серед поверхонь, з яких знято відбитки є деталі будівель, що були відреставровані вже під час війни. В час так масштабних знищень реставратори відтворюють для нас матеріальну спадщину, що несе в майбутнє так цінні символи. На папері для об’єктів з людських рук попередньо відбито поверхні будинків України, поверхні нашого дому, який власноруч оберігаємо.

Дана робота стає болісним коментарем до дійсності з якою стикаємось в Україні, але й свідченням формування нового способу спільного пам’ятання.

Під єдиною шкірою

Проєкт «Під єдиною шкірою» була представлена в Digital Art Center Taipei. Завдяки співпраці @gallery101ua та AVAT - Association of the Visual Arts in Taiwan українські митці спільно з тайванськими авторами переосмислювали процеси памʼятання та формування ідентичності. Спільна виставка Ландшафти памʼяті під кураторством @marta_trotsiuk підсвітила спільні знаменники в нашому досвіді, дозволила прокомунікувати їх в так різних та співзвучних медіумах.

Митці: Fei-hao Chen, Ольга Кузюра, Марія Прошковська, Ciwas Tahos.

Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою

Фрагмент інсталяції «Під єдиною шкірою». Папір/сліпий друк.
Текстури з поверхонь стін і доріг району Treasure hill, де ми жили а Тайвані і який досліджували, були перенесені на папір методом сліпого друку. З отриманих матеріалів зроблено відбитки рук. Крихкі та все ж помітні сліди кожного жесту порятунку свого дому, збереження пам’яті про нього…

Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою

Фрагмент інсталяції «Під єдиною шкірою». Папір/сліпий друк.
Крило – це той відреставрований елемент будинку, який так багато містить у собі свободу, крихкість нашого неба, нашу крихкість.

Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою

До інсталяції увійшли відбитки зняті з поштових скриньок з Харкова, що постраждав від російської окупації, та до тепер потерпає від активними ракетних атак. Зараз вони є слідами адрес помешкань, яких немає. Адрес на які не приходитимуть вже листи.

Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою
Під єдиною шкірою