Моя гра

2019

Інсталяція
Матеріал: чортополох

Проєкт створений для Другої бієнале молодого мистецтва в Харкові 2019 року. Робота стала відгуком на концепцію фестивалю "Здається, я заходжу в наш сад".
Куратори бієнале: Дарина Скринник-Миська, Анастасія Євсєєва, Борис Філоненко.


З раннього дитинства Ольга із сестрою проводили багато часу разом з батьками працюючи в саду чи на городі. При нагоді майстрували іграшки з доступного матеріалу. Улюбленими були забавки з липучих кульок будяка. Найчастіше створювалася форма, яку найлегше було зліпити, – ведмедик. Ідея проекту «Моя гра» виникла як спогад-асоціація з дитинства художниці у відповідь на концепцію Бієнале. Водночас це не лише історія про перші досвіди формотворення та творчої взаємодії з природою, але й перші досвіди усвідомленої дитячої жорстокості. В дитинстві Оля зі сестрою носили довгі коси, догляд за якими був великою морокою. Коли дітям набридало бавитися, будяковий ведмедик опинявся у волоссі сестри – і для того, щоб завдати їй прикрощів, і щоб привернути увагу батьків. Тоді привабливі й незагрозливі на вигляд кульки перетворювалися на подразник та дискомфорт. Таке собі перше дитяче розчарування: неспівпадіння візуального й тактильного досвіду.

Через образ з дитинства О. Кузюра розкриває й аналітичну сторону проекту. В саду дітям не дозволяли садити чи доглядати рослини – єдиною прийнятною формою догляду було прибирання зайвого – прополювання бур’янів. Аналогічно художниця сприймає творчість: насправді ми нічого не створюємо, людина у саморозвитку чи творчості торкається не кінцевого результату, а подразника. Тому сад – прекрасне, філігранне, довершене творіння – це результат того, що було прибрано зайве. В цьому проекті О. Кузюра віддає належне цінності контрформи – від’ємній формі, яку треба прибрати, задля того, аби могла розвинутися Форма. Завдання художника – прибрати непотрібний контекст і зайвий шум, а натомість у властивому контексті, в певному часі та просторі виявити конкретну проблему чи зв'язок. У цій «Грі» колюча кулька будяка – символ зайвого шуму, що має бути прибраний.

Об'єкт був експонований в одній із основних локацій фестивалю ЄрміловЦентр з 17 вересня до 31 жовтня 2019 року.

Моя гра
Моя гра

Основними матеріалом є чортополох / рип’яхи / будяки – поширений колючий бур’ян, який в народі наділяють сильними негативними властивостями, як такий, що здатний відлякувати душі покійників та чортів, вважається непотребом. В залежності від умов виставкового простору інсталяція може мати характер замкненого об’єму, або ж відкритого у просторі об’єкту. Її форма та габарити будуть уточнені в залежності від локації.

Інсталяція складається з 160 кг чортополоху, основну частину сформовано у блок 400 х 100 х 150 см.

Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра

Проєкт “Моя Гра” представлений на виставці фіналістів конкурсу МУХі 2021. Інсталяція з чортополоху трансформована у просторі М17. Тут бур’ян замістив у виставковому просторі більшість місця для відпочинку та комфортного огляду експозиції. Така інтервенція у простір виявила начебто так очевидне значення довіри до нього, як до нейтрального й передбачуваного. Колючий чортополох вплетений в експозицію, як технічний елемент став часткою поведінкового експерименту.

Інсталяція отримала одну зі спеціальних премій МУХі 2021.

Моя гра
Моя гра
Моя гра
Моя гра